6 najkrajších slovenských kníh a jeden veľký dar

Tak ako fotografie pripomínajú životnú cestu, rovnakú nostalgiu spôsobuje pohľad cez presklené vitríny knižnice. Pri jednom takomto rozjímaní som sa rozhodol napísať niečo krátke o mojich slovenských knihách a priateľstve, ktoré si cení nadovšetko.

Rád spomínam na obdobie detskej negramotnosti. Pamätám ako som ohmatával obaly a s nadšením prezeral obrázky s nosom zaboreným medzi farebnými stránkami. Čas neúprosne letí a veľa vecí sa zmenilo, ale láska ku knihám zostala. Moja knižnica nie je Kongresová knižnica Washington DC s 32 miliónmi kníh a nehrám sa ani na intelektuála, či inteligenta z kaviarne, ktorý vzletne opisuje množstvo nesmrteľnej krásnej literatúry. Napriek tomu vám

 

1. Tomáš Kompaník – AHA

Vlad_F_AHA

Dizajn Tomáš Kompaník 2014, 3. vydanie, vydal ahaslovakia s.r.o., Považská Bystrica 2016, www.ahaslovakia.sk

Nedalo sa odolať tejto limitovanej edícii, a veru spomínam ako peňaženka trochu nesmelo zavzdychala. Lenže keď pritancovali dva kusy UPSkou a zistil som, že každá obsahuje päť druhov papiera, laserové výseky a  špeciálne ručne šitú odhalenú väzbu s dreveným obalom, ľútosť spojená s peniazmi nedostala šancu prejaviť sa. Radosť z toľkej nádhery bola na neudržanie, preto jedna s rýchlosťou pražského metra skočila do sestriných rúk a nečakala na vianočný stromček.

Vlad_F_AHA_2

Moji rodičia svoje dve deti kojili kvalitným „bio“ folklórom a celé detstvo na raňajky dostávali ľudové pesničky z celého Slovenska. V obedároch nosili tanečné choreografie dubnickej legendy Mikuláša Senku, u ktorého doma boli častými narušiteľmi. Na olovrant husle, kontrabas, cimbal a akordeón.

Večerali sme v klubovni vršačiarov. Ovoniavali a obdivovali krásu výšiviek na množstve krojov, ktoré práve priniesli z práčovne. Folklór je v našej DNA hlboko zakorenený. Jednoducho som si nevedel predstaviť knižnicu, bez tejto výnimočnej knihy.

 

2. Franz Kafka – Poviedky

Vlad_F_Kafka

Preložil Milan Žitný, ilustrácie a grafická úprava Dávid Soboň, vydalo OZ BRAK, Bratislava 2015, www.brakfestival.sk

Kafka nie je brak, to vie hádam každý. Ale o tom, že knihu Franzových poviedok vydal BRaK, nie každý tuší. Nikdy nezabudnem na deň, na miesto, od koho a pri akej príležitosti som ju kúpil. Vlastne nie jednu, hneď tri. Vždy to tak robím keď som nadšený, aby som mohol potešiť svojich priateľov, keď príde vhodná príležitosť.

Vlad_F_kafka1

„Ako čítať Kafku a nezblázniť sa“, bol názov komorného programu Knižné plky o literatúre a knihách, na ktorom som prvý krát stretol Petra Michalíka.  Veľmi inšpiratívny človek. BRaK nie je len vydavateľstvo, ktoré založil s priateľmi, ale aj rovnomenný Bratislavský knižný festival, kde pôsobí ako programový riaditeľ. Okrem toho (takto pekne ho predstavuje Vocies n.o. na svojej stránke) veľa cestuje, píše, vysedáva v kaviarňach a prihovára sa poslucháčom Rádia Devín. Študoval filozofiu, jazyk a literatúru, a preto ho (ako sám hovorí) netreba brať vážne.


3. Martin Benka prvý dizajnér slovenského národného mýtu

Vlad_F_Martin_Benka

Ľubomír Longauer a Anna Oláhová, Vydavateľstvo SLOVART, spol. S.r.o., Bratislava 2008, www.slovart.sk

Bolo to už dávno, neviem presne kedy. Pred piatimi rokmi? Večer po desiatej lovím s diaľkovým ovládačom akýkoľvek televízny podmaz k ťukaniu čísiel do excelovských tabuliek. Na háčik môjho vkusu sa chytí slovenská Dvojka a relácia Večera s Havranom.

Vlad_F_Martin_Benka_2

Autor tejto knihy nadšene narúša zastarané klišé, ukazuje a opisuje, že Benkov osobný príbeh a dielo je oveľa zaujímavejšie ako sa všeobecne na Slovensku vie. Avšak dôvod prečo som ju hneď na druhý deň objednal, bolo zistenie, že Martin Benka sa venoval aj písmarskej tvorbe a kaligrafii.

 

4. Encyklopédia slovenských hradov

Vlad_F_Slovenske_hrady

Miroslav Plaček a Martin Bóna, vydalo Vydavateľstvo SLOVART, spol. S.r.o., Bratislava 2007, www.slovart.sk

„Ešte raz vyšliapať na Muráň a môžem zomrieť.“ Boli Vianoce roku 2012, keď otec vyslovil tieto slová. Napoly žartom, napoly s ľútosťou. Bolo to prianie počas magického okamihu. Nemožné aby sa nesplnilo. Veľmi rýchlo prešli zimné mesiace a  jar práve skončila. Obkolesený hradnými múrmi síce poriadne zadychčaný, odsolený, mierne dehydrovaný, ale absolútne šťastný s úsmevom od ucha k uchu sa hrdo postavil nad legendárnu studňu Muráňa.

Vlad_F_Slovenske_hrady_2

Splnil som otcovi sen a vybrali sa na predĺžený víkend do jeho rodného gemerského kraja. Prešli sme všetky miesta kde „vláčil“ svojho malého syna. Ukazoval miesta najkrajších spomienok a historiek, ktoré dodnes s nadšením rozpráva. V minulosti sa mi stávalo, ako sa sám seba v duchu pýtam: Prečo ma to k nim tak ťahá? Kde sa zrodila fascinácia k zrúcaninám, hradom, jaskyniam a k ich Tajomstvám?  Dnes sa už nepýtam. Za všetko môže otec. Ďakujem.

 

5. Italo Calvino – Neviditeľné mestá

Vlad_F_Neviditelne_mesta

Preložil Stanislav Valko, ilustrácie Daniela Olejníková, dizajn a grafická úprava Palo Bálik, vydalo vydavateľstvo Artforum, Kozia 20, 811 03 Bratislava 2016, www.artforum.sk

Najkrajšia kniha Slovenska za rok 2016, získala hneď dve ocenenia MK SR. Prvé získalo Artforum za celkovú výtvarnú a technickú kvalitu knihy a druhé získal Palo Bálik za vynikajúcu grafickú úpravu. Táto knižka je naozaj neobyčajne spracovaná. Zaslúži si, aby som sa jej v budúcnosti povenoval individuálne a opísal vám ako vznikala a čo ukrýva.

Vlad_F_Neviditelne_mesta_2

„Nedalo by sa povedať, že Kublaj Chán verí všetkému, čo mu Marco Polo rozpráva, keď mu opisuje mestá, ktoré ponavštevoval na svojich vyslaneckých misiách, no isté je, že vládca Tatárov neprestáva mladého Benátčana počúvať s väčším záujmom a o čosi pozornejšie ako ktoréhokoľvek iného svojho posla. Kublaj Chán vraví: – všetko je márne, ak posledným prístaviskom môže byť iba pekelné mesto, a práve tam dolu, na samé dno nás v čoraz užšej špirále vťahuje prúd.

A Polo: – Peklo živých nie je niečo, čo bude, ak také naozaj jestvuje, je to práve to, čo je už tu, peklo, v ktorom deň čo deň prebývame, ktoré vytvárame tým, že žijeme tesne jeden vedľa druhého. Sú dva spôsoby, ako v ňom netrpieť. Prvý je ľahký pre väčšinu z nás: peklo prijmeme a staneme sa jeho súčasťou do takej miery, že ho už ani nevidíme.

Druhý je riskantný a vyžaduje si ustavičnú pozornosť a ustavičné úsilie: budeme hľadať a rozpoznávať, kto a čo uprostred pekla nie je peklom.”

 

6. J.R.R. Tolkien – Hobit

Vlad_F_Hobit_1

Ilustrácie Alan Lee, preložil Otakar Kořínek, vydalo Vydavateľstvo SLOVART, spol. S.r.o., Bratislava 2002, www.slovart.sk

Oddychovka plná dobrodružstiev s množstvom nádherne zrýmovaných pesničiek, hádanok a prekrásnych mytologických ilustrácii. Je to puzzle, ktoré zapadá do Tolkienovej dokonalej skladačky s Pánom prsteňov, Sillmarilionom a Nedokončenými príbehmi.

Vlad_F_Hobit2_2

Vďaka skvelému prekladu som s ľahkosťou behal vymyslenou krajinou, sústredený šplhal po stromoch a doslova na vlastnej koži preciťoval dobrodružnú cestu tam a späť. Spieval s trpaslíkmi a skákal do reči Bilbovi, keď si hádankami zachraňoval život.  Môj vlastný film, ktorý sa premietal za viečkami, nenásilne upravoval „režisér“ Alan Lee  svojimi kúzelnými obrázkami, ktoré sa neočakávane z času na čas objavili medzi riadkami, ale o to s väčšou intenzitou zapôsobili.

 

Johanna Basfordová – Začarovaný les

Vlad_F_Zacarovany_les

Vydalo Vydavateľstvo TATRAN, Bratislava 2015, www.slovtatran.sk

Mať skutočného priateľa je veľkým darom. Táto omaľovánka je bonus od spolu-pracovníka Matúška Trenčianskeho, grafického dizajnéra a DJa Miliama Ridlyho v jednej osobe. Vždy keď máme príležitosť darujeme jeden druhému knihu. A pri tejto mi okrem iného povedal: „Aby si dokázal oddychovať. Pri meditácii nemusíš len cvičiť a zhlboka dýchať. Môžeš aj maľovať, to máš rád.“

Vlad_F_Zacarovany_les_2

V práci trávim veľmi veľa času. Prioritou však zostáva aj zdravie, rodina, priatelia a sebavzdelávanie. Preto sú moje sociálne kontakty mimo tieto okruhy minimálne. O to viac si cením, čo sa podarilo dosiahnuť v našich slobodných spoločnostiach. Mnohí spolu-pracovníci sa po rokoch stali skutočnými priateľmi.

Som veľmi vďačný a vážim si tých, ktorý si vedia spraviť čas a môžem sa im pozerať do očí, keď potrebujem vyrozprávať obavy. Veria a podporia môj sen v čase pochybností. Povedia vždy pravdu a neurazia sa, keď ani ja nepoužívam milosrdnú lož. Nezištne stoja pri mne a tolerujú výkyvy nálady. Spolu-pracovníkov inšpirujem, povzbudzujem, motivujem, pomáham prekonávať strach a prekážky, a oni robia presne to isté. Pomáhajú mi rásť, dosahovať úspech a prežívať ozajstné šťastie. Ďakujem vám priatelia.

 

Vlad F

 

P.S.

Ak ste sa dostali až sem, úprimne vám ďakujem a pre „bojovníkov“ s rovnakou krvnou skupinou pridávam ešte jednu výzvu:

Zatiaľ je nás iba niekoľko „bojovníkov“, ktorí sú časovo dosť obmedzení a veľa svojho  času spotrebujú v našich „slobodných“ podnikateľských projektoch.  Preto je časovo náročné vytvárať, vyhľadávať, zdieľať inšpiratívne články, videá, fotky… pre facebookovú stránku a verejnú skupinu Bojovníkov za slobodu.

Veľmi nám chýbajú vlastné hodnotné články, rozhovory so slobodnými ľuďmi ale aj offline eventy, konferencie, prednášky, workshopy a potrebujeme aj kvalitniť vizuál stránky. Sme otvorení akejkoľvek spolupráci, nápadom alebo novým podnikateľským zámerom,  ktoré budú v súlade so srdcom, hodnotami a poslaním.

Stránka Bojovníci za slobodu nemá ambíciu stať sa a nikdy nebude „klikacou farmou“, na ktorej sprava či zľava vyskakuje reklama. Všetko čo robíme pre Bojovníkov za slobodu, nie je honorované. Ak si niektorá spoločná aktivita vyžaduje financie, hradíme ju z našich spoločných projektov. Niektoré podnikateľské aktivity sú iba v začiatkoch, ale niektoré sa vydarili a prinášajú nám zmysluplnú prácu, príjem a preto môžeme podporovať aj neziskové aktivity.

Nigel Marsh verí, že spoločnými silami dokážeme meniť svoju budúcnosť, okolitý svet a aj starú zaužívanú definíciu úspechu, „Kto umrie s najviac peniazmi vyhráva“, na viac zmysluplnú a rovnovážnu definíciu, „Ako vyzerá dobre žitý život“. Ak niekto z vás súhlasí, že toto je idea hodná šírenia a chcel by ostatným ľuďom akýmkoľvek spôsobom pomôcť pocítiť a pochopiť slobodu, napíšte mi na vladimir@goaart.sk alebo na Facebook.

Ukáž
Schovaj