Beatles a profesionálny športovci pracovali zadarmo

4-11 Co mate vedet1„Ak to chcete v živote niekam dotiahnuť, musíte poznať rozdiel medzi zamestnaním a prácou.“ Povedal bohatý otec.

„Zamestnanie je niečo, za čo sme platení. Za domáce úlohy platený nie som. Práca je to, čo robím, aby som sa pripravil na svoje zamestnanie.“

„To je ono, za svoju prácu nie si platený. Dostávaš peniaze za to, že doma pracuješ na záhrade? Je tvoja matka platená za to, že sa stará o domácnosť? A dostávaš zaplatené za to, že si robíš domáce úlohy, alebo že čítaš knihy?“

„Nie“ odpovedal som.

„Pokiaľ ide o peniaze, čím svedomitejšie robíš svoje domáce úlohy, tým viac potom zarábaš v zamestnaní. Ľudia, ktorí nerobia svoje domáce úlohy, zarábajú menej, nech už sú zamestnanci alebo podnikatelia.“

„Lekári investujú veľa času a peňazí do štúdia. Preto potom zarábajú viac než väčšina ľudí. Nepoznám jediného športovca, ktorý bol platený za to, že tvrdo trénoval. Profesionálni športovci začínajú mladí a trénujú viac než priemerný športovec. Než sa stanú profesionálmi, musia robiť svoje domáce úlohy. Dokonca aj Beatles pracovali zadarmo, než sa stali slávnymi a bohatými. Od nikoho neočakávali pravidelnú výplatu alebo zdravotné poistenie.“

Bohatý otec pokračoval. „Robenie domácich úloh sa netýka len peňazí. týka sa to tiež zdravia. Mnohí ľudia majú zdravotné problémy, pretože necvičia. Ľudia, ktorí sú leniví a nemajú žiadnu disciplínu, sú často chudobní a chorí.“

„Aby bol biznis úspešný, potrebuje schopných ľudí, ktorí zastávajú tieto funkcie – produkt, právne záležitosti, systémy, komunikácia a tok peňazí.

Spravovať tok peňazí v rodine je veľmi dôležité. Ak veľa míňate, ovplyvňuje to nielen váš rodinný život, ale aj váš prístup k povinnostiam v zamestnaní. Mnoho manželských hádok je spôsobených problémami s tokom peňazí v rodine.

Keď frančíza môjho chudobného otca začala mať problémy, nebolo to preto, že by otec predával zlú zmrzlinu. Zanedbal však komunikačnú úroveň, pretože nikdy nepochopil význam marketingu. Keď klesal predaj, biznis začal upadať. Namiesto aby si otec kúpil lepšie miesto, spravil to, čo robí mnoho ľudí, keď im začne klesať predaj a majú nedostatok peňazí. Začal šetriť, namiesto aby do biznisu investoval viac peňazí.

Rozdiel medzi majiteľom veľkého biznisu a majiteľom malého biznisu spočíva v ich rozdielnom chápaní dôležitosti systému a sietí.

Dnes sa stretávam s mnohými akože podnikateľmi, ktorí majú skvelé nápady, čo budú predávať. Väčšina z nich však nevie predávať, čo znamená, že nemôžu zohnať peniaze. Neschopnosť zháňať peniaze je hlavný dôvod, prečo sa akože podnikatelia vracajú do starého zamestnania.

Podnikateľ zháňa peniaze týmito spôsobmi:

  1. Od priateľov alebo od príbuzných.
  2. Od bánk a organizácii, ktoré podporujú podnikateľov.
  3. Od zákazníkov.
  4. Od investorov.
  5. Od dodávateľov.
  6. Z verejných trhov.

Bohatý otec hovoril: „Biznis a investovanie sú tímové športy.“ Je úžasné mať správny tím, správne poslanie a správnych ľudí. Ak máte na všetkých funkciách správnych ľudí, váš biznis má veľkú šancu na úspech.

Biznis je úspešný alebo neúspešný ešte pred tým, než začne existovať. Preto je dôležité robiť si svoje domáce úlohy, aj keď to niekedy znamená pracovať zadarmo.

Robert T.Kiyosaki & LUKO (foto) & Vlad F (No.4/11)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ukáž
Schovaj