Čo by ste robili keby nešlo o peniaze?

Skúste si predstaviť, že vám niekto daruje nekonečné množstvo peňazí a večný život. Teraz máte nekonečné množstvo peňazí a večný život, čo budete robiť?

Dajte si chvíľu a dobre porozmýšľajte. Skúste to napísať na kúsok papiera, tri minúty vám budú bohato stačiť. Čo vás prvé napadlo a čo to o vás vypovedá? Čo vám bráni? Prečo nemôžte hneď začať robiť to čo vás baví? Používate peniaze ako výhovorku, aby ste to robiť nemuseli? Čo by ste robili iné ako teraz? Existuje spôsob, aby ste mohli robiť to, čo by ste chceli, ale nestál by veľa peňazí?

Dva darceky

V decembri 2016 mi pristáli na „posteli“ tieto dva darčeky pre mojich najbližších. Na prvý pohľad, dva úplne odlišné svety. A na druhý? Je to iba jeden svet! Niekedy nádherný, ľahké pierko a inokedy krutý, nespravodlivý a ťažký ako Repinov obraz Burlaci na Volge. Je to NÁŠ svet. Dnes sa teším z každého dňa a ďakujem. Každý deň sa nájde dôvod za čo som vďačný. Rozmýšľam, ako môže bezdomovec zmeniť prehru na víťazstvo?

A čo by robil Vlad F, keby nešlo o peniaze? On by iba písal, písal a písal. Keď mal násť, okrem hokeja mu nič iné nerobilo väčšiu radosť. Tak rád by iba písal! Pesničky, básničky, „rozprávky“ pre dospelých a popri tom si spieval, tancoval, maľoval písmená, nezištne pomáhal a labzoval kade-tade.

Vie, že existuje spôsob, aby mohol robiť to, po čom túži. Ale ako finančne prežiť? Ako sa živiť tým čo miluje, robil by to aj zadarmo, keby nešlo o peniaze?

Tomáš Hajzler ponúka odpoveď: „VYTVORTE si svoju prácu na základe vašich PREDNOSTÍ.“ Dodnes mu s rešpektom v ušiach rezonujú jeho slová z marca 2013: „Potrebujete 10 000 hodín experimentovania, aby ste získali skúsenosti a boli v tom, kde je vaša vášeň, naozaj dobrí. Jednoducho je potrebné ísť do toho, tvoriť, plodiť, skúšať a hľadať cesty. Jednoducho experimentovať.“ Vlad F sa do konca života nudiť isto nebude, tak veľa hodín mu chýba.

Co by ste robili Tomas hajzler

Vo svojej knihe Peníze, nebo život?, Tomáš Hajzler napísal: „Hovorí sa, že život je laboratórium, v ktorom pracujeme predovšetkým so sebou samým. Pozrime sa na vodu, cestu si vždy nájde. Rovnako je to aj v ľudskom živote. Chce to chytiť správny smer (nájsť svoje správne a pravé miesto), obrniť sa trpezlivosťou a potom je to už len predovšetkým otázkou času.“

Ak nerobíme to čo milujeme, tak to skúsme robiť popri zamestnaní. Viem, jednoducho sa to rozpráva či píše, ale ťažšie uskutočňuje. Dobre si uvedomujem ako je náročné zorganizovať, zosúladiť a upratať súkromný život. Avšak všetko sú to iba výhovorky, lebo: „Keď ju miluješ, nie je čo riešiť.“ alebo, Peťo Krištofovič by to na záver zhrnul asi takto: „Buď chceš, alebo nechceš. Ostatné sú kecy.“

Majte sa krásne.

Vlad F 

Ukáž
Schovaj