Šťastie vychádza priamo z človeka, nachádza sa v našej mysli

dreveny penisTajomstvo správneho dobrodruha tkvie v tom, že sa vie pozerať okolo seba. Nemusí cestovať ďaleko od domova pre veľké zážitky, najväčšie divy prírody často krát ležia na dosah jeho ruky.
Uvedomujem si, ako je časovo náročné prejsť všetky tie čarovné miesta, ktoré v sebe Slovensko ukrýva a možno nebude stačiť celý život, asi preto je mojou túžbou dosiahnuť dlhovekosť, aby som dokázal vidieť a zažiť všetko z našej krajiny.
Napriek tomu sú aj miesta mimo domova, ktoré túžim navštíviť, kvôli ich kráse a najmä kvôli múdrosti, ktoré v sebe ukrývajú. Sú to miesta, ktoré ma motivujú a inšpirujú byť lepším človekom.

Bhután, krajina, ktorá prekvapí svojimi ochrannými maľbami falických symbolov na stenách domov alebo drevenými penismi visiacimi pod strechami. Mních Drukpa Kunley „Posvätný blázon“, mal v 15. storočí svojrázne metódy šírenia viery. Výnimočných výsledkov dosahoval svojím čarovným penisom. Dodnes mnísi žehnajú dreveneným falusom spolu s pôvodným lukom bezdetné ženy, ktoré sa márne snažia o potomkov. Vraj potom v chrámovom objekte, Čimi Lakhang, ktorý založil v roku 1499 sám „Posvätný blázon“, otehotnejú.
Je to však aj krajina plná lukov. Strieľa sa všade, v mestách, na štadiónoch aj na poliach. Krajina, kde v kláštoroch a svätyniach preteká energia a život. Bhután, patrí k najchudobnejším krajinám sveta, lebo štatistiky nepočítajú bohatstvo prírodných krás.
Najmä však, je to krajina, kde je šťastie ľudu dôležitejšie, ako zvyšovanie hrubého domáceho produktu. Chudoba sa v Bhutáne nechápe ako nedostatok peňazí, ale nedostatok šťastia.
Mnísi v kláštoroch veria, že každý dobrý skutok, sa prejaví niekde na svete dobrom,šťastie vychádza priamo z človeka, nachádza sa v našej mysli. Ak to pochopíme, tak cesta ku šťastiu je otvorená.

Bhutánsky kráľ Džigme Khesar Vangčuk povedal:
„Rafinované spájanie reklamného posolstva s psychologickými potrebami ľudí sa stáva príčinou ich utrpenia. Reklama totiž vyvoláva ekonomické túžby, ktoré sú pre väčšinu z nich nedosiahnuteľné. Zo snahy po ich uspokojení, sa často rodí zločinnosť a korupcia.“

Veľmi ma inšpiruje ich národná vlastnosť, tolerancia. Ochraňujú všetko živé, zvieratá, chrobáky, rastliny, stromy. Bhután je krajina bez vizuálneho znečistenia. Na uliciach nie je takmer žiadna reklama, poznajú jej falošnosť, ktorá pôsobí na myseľ ako jed. Kráľ rozdal každej domácnosti slnečné kolektory, zakázal lov rýb, predaj tabakových výrobkov a dokonca zakázal aj igelitové tašky, bez ktorých si u nás ani nevieme predstaviť život. Počet turistov v krajine je veľmi obmedzený, regulujú ho osobitnými povoleniami.

Neviem lepšie ukončiť tento krátky výlet do Himalájí ako slovami z Paľkovho Barabášovho filmu Bhután – hľadanie šťastia:

„ …nesieme si v sebe kúsok Bhutánskeho tajomstva, že naplnenosť človeka sa skladá z každodenných drobných pocitov radosti a spokojnosti zo všedných aj tých najobyčajnejších vecí a situácií, ktoré nám život stále ponúka.“

Majte sa krásne a pamätajme, že nič nemusíme.
Vlad F

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ukáž
Schovaj