Finančne vzdelané deti …

fin vzdelane detiFINANČNE VZDELANÉ DETI SI SVOJ ZÁROBOK RADŠEJ UŠETRIA
Vo svojom živote som čítal mnoho príbehov o podnikavých deťoch a aj veľa názorov na to, od koľkých rokov by mali deti sami hospodáriť so svojimi vlastnými peniažkami.

V časopise Profit som čítal o deväťročnom chlapcovi Denisovi S., ktorý rozbehol vlastný biznis. Vyrába originálne krokodílie prívesky. Mama mu pomohla vytvoriť podnikateľský zámer a otec kúpil koráliky na začiatok. Naučil sa viesť jednoduché účtovníctvo a všetok materiál rodičom prepláca. Svoje prívesky predáva na internete a silu peňazí začal spoznávať aj na vianočných trhoch, kde nielen predával ale aj predvádzal výrobu svojich krokodílov. 

Čo ma však najviac zaujalo na Denisovom príbehu bolo to, ako sa zmenil jeho vzťah k peniazom a jeho vnímanie peňazí odkedy začal podnikať. Miluje šunku a na vianočných trhoch mu ju priamo pod nosom predávali. V minulosti keď mal chuť, tak mu ju jednoducho mama kúpila, ale teraz keď zarába, si ju musel kúpiť sám, ak ju chcel. Vyrátal si, že za sto gramov minie štyri eurá, na ktoré musel dve a pol hodiny pracovať. Uvedomil si, že má predsa olovrant a SVOJ ZÁROBOK SI RADŠEJ UŠETRÍ.
Človek by neveril, aké múdrosti sa aj od “malých” podniakteľov môže naučiť. Denis si chce vybudovať také podnikanie, ktoré mu ZABEZPEČÍ SLOBODU. Nechce, aby práca a zarábanie peňazí ovplyvňovali jeho záľuby tak veľmi, že na ne nebude mať čas.

Väčšina “finančne” úspečných ľudí, odporúča aby rodičia už OD ŠIESTICH ROKOV NECHÁVALI SVOJE DETI HOSPODÁRIŤ s každým zarobeným centom. Prvé skúsenosti so zarábaním peňazí a s rozbiehaním ich malého podnikania, môžu deti veľa naučiť a vypestovať v nich zdravé finančné návyky. Je potrebné aby ich rodičia v každom prípade podporili, avšak pozorne dozerali na ich hospodárenie aj keby malo ísť na začiatku iba o pár centov. Deti sa naučia uvedomovať si hodnotu peňazí a časom zistia, že dokážu uskutočniť čokoľvek, čomu naozaj uveria.
“Úspešní” ďalej odporúčajú, že pred deťmi by rodičia mali otvorene rozprávať o svojich príjmoch, peniazoch, výdavkoch. Rodič, ktorý PODPORUJE SVOJE DIEŤA K ZARÁBANIU PEŇAZÍ, učí ho len jednu tretinu toho, čo by mal mladý človek vedieť, aby sa mohol stať finančne nezávislým. Dieťa sa však musí ešte naučiť AJ ROZUMNE MÍŇAŤ A SPORIŤ.

Ja sa prikláňam tiež k myšlienke podporovania detí v ich podnikateľských aktivitách a aby sme im bez závisti, žiarlivosti a zloby ukazovali “šťastných” podnikateľov či finančne úspešných ľudí.

Majte sa krásne, pamätajme, že nič nemusíme a ak chceme, môžeme sa finančne vzdelávať a samozrejme zabávať sa.
Vlad F

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ukáž
Schovaj