Je šesťhodinová pracovná doba, cestou k šťastnejšiemu životu?

„Švédsky zamestnávatelia sa rozhodli, že sa pokúsia zvýšiť produktivitu svojich zamestnancov tým, že im skrátia pracovnú dobu. Zamestnanci by mali byť vďaka tejto stratégii celkovo spokojnejší a šťastnejší, čo by sa následne malo pozitívne odraziť aj na ich pracovnom výkone.

Ľudia sa na prácu viac sústredia a zároveň budú mať čas na súkromný život. Zamestnávatelia v celom štáte už podľa internetových stránok Science Alert zmenu uskutočnili. Cieľom je získať od zamestnancov viac práce v kratšom čase a zaistiť, aby mal personál dostatok energie a čas na svoj súkromný život …(celý článok si prečítajte tu: eurodenik.cz)

9-21_stocksnap

Raz mi niekto povedal, že na rozdiel od Roberta T. Kiyosakiho si myslí, že „Nie každý môže byť podnikateľom, tak ako nie každý môže bývať na samote na lazoch“. Ja tvrdím, že: „Nie každý túži žiť na samote pri lese alebo žiť životom podnikateľa a zabávať sa prácou od nevidím do nevidím.

Šesť hodinový pracovný čas je podľa mňa,  Tomáša HajzleraSieti Dobra (oni mi ukázali tento článok) krásna cesta a výborný nápad, ktorý budem vždy podporovať.

Niektorí moji spolupracovníci pracujú menej ako 8 hodín a sú veľmi spokojní, pokojní a šťastní, naopak niektorí by veľmi radi pracovali menej ako 8 hodín (najmä „sendvičové“ ženy by to uvítali) ale kvôli financiám si to nemôžu dovoliť. Ja však tvrdím, že keď sa chce, všetko sa dá. Treba však používať zdravý sedliacky rozum, hľadať riešenia, nevzdávať sa pri prvej prekážke, prestať sa vyhovárať, vedieť byť  k sebe úprimný a zdravo sebakritický.

Má to však jednu podmienku, ktorá je veľmi dobre vysvetlená v článku na začiatku tohto blogu. Je to absolútna sústredenosť – koncentrovanosť na svoju prácu počas šiestich hodín.

A nie robiť si pravidelne nepravidelné prestávky na rozhovory s kolegami o „mrkvách“, príliš dlhé telefonáty nesúvisiace s prácou, časté „fajčiarske“ prestávky alebo bezcieľne sledovanie obrazovky so smartfónom pod stolom, písanie súkromných správ, hranie hier, alebo komentovanie statusov na FB.

9_21_stocksnap_ii

„Všetko je to aj tak iba o ľuďoch!“ týmito slovami dnes ukončil naše pracovné stretnutie, keď sme trošku snívali, chválili ale aj sa posťažovali na ťažký život podnikateľa, Peťo Turňa, môj  priateľ a bývalý spoločník v FSGroup, dnes riaditeľ  spoločnosti Yato SK.

Tieto jeho slová potvrdil aj Walter Bruckart viceprezident Cirkuit City, ktorý vymenoval päť najhlavnejších faktorov, ktoré prispeli k prechodu jeho spoločnosti od priemernosti k výnimočnosti:

„Číslo jeden sú ľudia. Číslo dva sú ľudia. Číslo tri sú ľudia. Číslo štyri sú ľudia. Číslo päť sú ľudia. Obrovskú časť nášho prerodu možno prisúdiť našej disciplinovanosti pri výbere správnych ľudí.“

Prajem nám všetkým, aby sme pracovali a spolu-pracovali iba so správnymi ľuďmi. 🙂

Vlad F

Foto: Stocksnap

Ukáž
Schovaj