Je šťastný aj preto, že má veľmi nízke životné náklady

8. 2007JE ŠŤASTNÝ AJ PRETO, ŽE MÁ VEĽMI NÍZKE ŽIVOTNÉ NÁKLADY A MÔŽE PRACOVAŤ ZADARMO.

Minulý týždeň sa mi takto, neskutočne pozitívne, posťažoval môj spolupracovník:

“Je neuveriteľné ako sa všetko zmenilo odkedy som dal pred siedmimi rokmi výpoveď a odišiel som z prostredia “istoty” nadnárodnej firmy do neistých vôd novovzniknutej spoločnosti. Často sa mi teraz stáva, že sa ráno prihlúplo usmievam, keď kráčam dolu schodmi po ceste k autu a keď si sadám za volant, jasne si uvedomujem z čoho sa tak vytešujem.
Teším sa do práce. Som jednoducho šťastný. Napriek tomu, že môj “veľký” zamestnávateľ platil za mňa dlhé roky, najvyššie možné odvody do sociálnej i zdravotnej poisťovne a na vizitke som mal pre “väčšinového diváka” lukratívnu pozíciu, toto som nikdy predtým neprežíval. Uvažoval som nad dôvodmi tejto dlhoročnej radosti a uvedomil som si, dve veci, ktoré môjmu šťastiu pomáhajú.

Prvý dôvod je, že moje životné náklady sú veľmi nízke. Nemám hypotéku a dokázal som sa zbaviť všetkých svojich osobných dlhov a samozrejme nerobím si nové. Moje súkromné náklady na život sú tak nízke, že mi stačí chodiť, “do terénu”, za zákazníkmi a obchodovať s nimi jeden krát za týždeň a ešte mi aj tak zostane niečo navyše.
Druhý dôvod je, že zvyšné dni v týždni, potom môžem bez stresu a tlaku z vonka, chodiť “do práce”, ktorú mám rád a pomáhať spolupracovníkom zadarmo, bez nároku na pravidelný príjem. Mám jasné ciele, vízie aj poslanie, motivujem sa sám a presne viem čo chcem v živote robiť. Jasne si uvedomujem, že som naozaj v práci slobodný a to ma napĺňa nielen šťastím ale aj silným pocitom zodpovednosti voči ostatným spolupracovníkom a preto robím všetko, aby som ich nesklamal a aby sa na mňa mohli vo všetkom absolútne spoľahnúť.

Nielen všetkým mladým ľuďom a mojim spolupracovníkom by som odporučil, na základe skúseností so svojim šťastím, aby sme čo najmenej ako sa len dá, boli pripútaní k systému. Aby sme nie desať, ale tisíc krát poriadne porozmýšľali nad tým, či si zoberieme z banky hypotéku alebo sa niekde zbytočne a hlúpo zadĺžime. Nezvyšujme si bezdôvodne svoje životné náklady, napriek tomu, že v istom období života sa nám bude dariť zvyšovať príjmy a budeme sa domnievať, že takto dobre to pôjde naveky. Ak toto dokážeme, potom okrem pocitu slobody a častého prežívania osobného šťastia, si možno budeme môcť bez strachu vyberať aj zamestnávateľov, spolupracovníkov, budeme môcť riskovať a možno budeme môcť aj pracovať úplne zadarmo.”

Majte sa krásne, pamätajme, že nič nemusíme a ak chceme, môžeme sa finančne vzdelávať a samozrejme zabávať sa.
Vlad F

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ukáž
Schovaj