Kecanie je zbytočné, nakoniec prehovoria peniaze

6-11 Čo máte vedieť než začnete podnikaťPotencionální investori boli väčšinou veľmi zdvorilí a ochotne si prehliadli náš produkt aj balenie. Keď mali o náš produkt záujem, všetci kládli rovnaké otázky. „Môžete mi ukázať nejaké čísla? Koľko peňaženiek môžete vyrobiť?…“ Keď sme nemali pripravené odpovede, boli sme odmietnutí, a to veľmi rýchlo. pre úspešných podnikateľov a investorov sú čísla veľmi dôležité.

To, že som odborník na komunikáciu, nie je však dôvod, aby som ignoroval úroveň finančnú alebo ktorúkoľvek inú. Ako podnikateľ a investor musím poznať celý biznis a nielen tie časti, ktoré ma zaujímajú.

Čísla veľa hovoria a ja potrebujem niekoho, kto im rozumie a kto mi ich môže vysvetliť.

Ak sa chcete stať podnikateľom, mali by ste si najať skúseného účtovníka, aby vám pomohol s rozpočtom a analýzou toku peňazí. Jedine tak získate predstavu o tom, koľko stojí založenie a vedenie biznisu. Skúsený účtovník vám tiež ukáže výdavky, ktorých si musíte byť vedomý.

Vysoké výdavky sú v biznise každodenným problémom. Riešiť tento problém je najdôležitejšou úlohou podnikateľa. Vyžaduje to veľké úsilie. Kedykoľvek sa ma niekto spýta, ako má zohnať peniaze na biznis, vždy odpoviem otázkou: „Máte finančný plán?“ Dobrý plán a dobrá prezentácia vám pomôže zohnať peniaze, ktoré potrebujete. Plán nemusí byť zložitý. Môže byť veľmi jednoduchý. Musí však potencionálnemu investorovi ukázať, aké má podnikateľ zámery. A tiež ho musí presvedčiť, že to podnikateľ s  biznisom myslí vážne.

Pred niekoľkými rokmi sa so mnou chcel stretnúť jeden mladý muž. Keď som sa spýtal prečo, odpovedal: „ Mám istú obchodnú ponuku a rád by som vám ju ukázal.“

„Potrebujete peniaze?“ spýtal som sa priamo.

Zarazil sa a potom váhavo povedal: „Áno potrebujem.“

Mladík bol veľmi dobre oblečený a mal pôsobivý obchodný plán. Aj keď sa v číslach príliš nevyznám, ako som už povedal, vždy si najskôr preštudujem kolónku výplat, lebo to je začiatok všetkého.

Tento mladý muž si chcel platiť 120 tisíc dolárov ročne. „Prečo potrebujete tak vysokú výplatu z biznisu, ktorí ešte neexistuje?“

„Pretože toľko dostávam teraz v zamestnaní, a okrem toho mám ženu a tri deti. Takže 120 tisíc je minimum, z ktorého môžem žiť.“

Kolónka výplat ma zoznámila s hlavnou postavou príbehu. Spravil som si predbežný obrázok o tom, ako myslí, ako míňa a aké má priority v osobnom živote. Okamžite som si uvedomil, že stále ešte rozmýšľa ako zamestnanec, že v podstate hľadá dobre platené zamestnanie. Dozvedel som sa dosť a bolo mi jasné, že do jeho biznisu investovať nebudem.

Existuje príslovie:

„Kecanie je zbytočné, nakoniec prehovoria peniaze.“

Ak chcete zlepšiť svoje zručnosti na finančnej úrovni trojuholníku M-I, kúpte si hru CASHFLOW a hrajte ju čo najčastejšie. Hra vás naučí myslieť spôsobom, akým myslia účtovníci. A účtovník je dôležitým členom podnikateľského tímu.

Robert T.Kiyosaki & LUKO (foto) & Vlad F (No.6/11)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ukáž
Schovaj