Nie je kniha, ako kniha

nie je kniha ako kniha„Aby sme rozšírili svoju realitu, bohatý otec nám odporúčal čítať životopisy ľudí, ktorí žili tak, ako by sme chceli žiť my. Čítali sme napríklad životopisy J.D.Rockefellera a Henryho Forda. Ale aj o Billovi Gatesovi, ktorý sa stal najbohatším človekom na svete, keď mal niečo vyše 30 rokov. Ak tieto príbehy nerozšíria vašu realitu, pochybujem, že ju niečo môže rozšíriť.“ Napísal Róbert Kiyosaki v jednej zo svojich kníh.

Ja som tiež čítaval a dodnes rád čítam životopisy. Nechcem a nemôžem napísať, že za mladi, lebo som stále mladý. 
Takže niekedy dávno v minulosti, som čítal životopis „Napoleón Bonaparte“, „Žihadlo“ – životopis Stinga, „Moje roky s Andym Warholom“ od Ultra Violet alebo „Nikto to tu neprežije“, životopis Jimma Morissona, speváka skupiny The Doors. V knižnici čakajú, „Snehová guľa“ o živote a biznise Warrena Buffetta a „Mág“, životopis brazílskeho spisovateľa Paula Coelha. V poslednej dobe som čítal životopisy „Gándhí človek“, „Úvahy a prejavy“ od Tomáša Baťu a nakoniec „Znovuzrodenie Apple“ životopis Steve Jobsa. Iba vďaka tejto knihe, môžem dnes písať tieto riadky na nielen krásnej, ale aj na neskutočne kvalitnej a výnimočnej pracovnej pomôcke, na notebooku MacBook Pro. Keby nebolo tejto knihy, nikdy by som netúžil dotýkať sa klávesov práve tohto počítača. Steve Jobs je jedným z mojich vzorov, tak ako aj Henry Ford, kvôli ktorému som si ako prvé vlastné auto kúpil „KÁčatko“. Mnohí ľudia neveriacky krútili hlavou keď som im povedal, že Ford Ka a MacBook som si vybral iba kvôli dennodennej pripomienke na moje vzory, kvôli ničomu inému.
Nestotožňujem sa však s vetou R. Kiyosakiho, že by som chcel žiť ako oni. Ja čítam životopisy preto, aby som sa učil a poučil, spôsobom, ako mi môj ocino od malička vštepoval do mojej mysle: ,,Je lepšie učiť sa na chybách druhých ako na svojich.”

Peter Krištofovič na svojom CDčku pre manažérov hovorí: „ „Keď mi manažéri povedia, že nemajú čas čítať knihy, odpovedám: ,,Keď nemáš čas čítať knihy, tak načo máš čas?”
A ďalej pokračuje: „Priemerný občan EU presedí pred televízorom v priemere štyri hodiny denne. Keby tieto štyri hodiny venoval čítaním odbornej literatúry, do piatich rokov by sa z neho stal špičkový špecialista vo svojom obore.“

Ja už dlhé roky odporúčam splupracovníkom ako si zjednodušiť život a získať drahocenný čas tým, že obmedzíme prísun nadbytočných informácií. Mohli by sme menej pozerať televízor alebo si budeme vyberať iba rozprávky. Prestaneme čítať noviny a časopisy a budeme si dávať pozor aj na internet a na niektoré úvodné stránky plné „extra zaujímavých“ headlinov. Budeme sa viac rozprávať s ľuďmi, a samozrejme čítať knižky i keď je tiež pravda: „Nie je kniha ako kniha.“

Našťastie, my nič nemusíme a ak chceme, môžeme si prečítať nejaký životopis a tým sa finančne vzdelávať.
Majte sa krásne.

Vlad F & LUKO (foto)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ukáž
Schovaj