„Keď som štvrtý cvik robil prvý krát,“ povedal plukovník, „pripadal mi pomerne náročný. Ale po týždennom cvičení som ho zvládol rovnako ľahko ako všetky ostatné.
Sadnete si najskôr na zem s nohami dopredu, chodidlá 30 cm od seba. Držte si svoje telo vzpriamené a ruky položte pozdĺž tela dlaňami na zem. Bradu držte rovno a pritiahnite ju k hrudi. Potom sa zľahka zakláňajte. Súčasne zdvíhajte trup tak, že ohnete kolená, zatiaľ čo ruky zostávajú natiahnuté. Trup vytvorí so stehnami jednu rovinu, rovnobežnú so zemou. Ruky a lýtka musia byť kolmo k zemi. Potom napnite na okamih všetky svaly, ale neprestaňte pri tom dýchať. Nakoniec sa vráťte do východzej pozície, uvolnite svaly a krátko si odpočiňte, než cvik spravíte znova.
Jediný rozdiel medzi mladosťou plnou životnej sily a starobou s podlomeným zdravím je jednoducho v rýchlosti, ktorou sa točia ich čakry. Keď sa normalizuje stupeň otáčania, cíti sa starý človek ako znovuzrodený.“
Plukovník potom pokračoval: „Keď robíte piaty cvik, ste tvárou otočení k zemi. Váha spočíva na rukách, dlane pritom ležia na zemi a na prstoch na nohách. Počas tohoto cviku by ruky aj nohy mali byť asi 60 cm od seba a pokiaľ možno natiahnuté. Potom sa pokúste prehnúť v chrbáte a zakloňte pri tom, čo najviac hlavu. Potom pomaly zdvíhajte panvu hore, až telo vytvorí obrátené V. Zároveň tlačte bradu k hrudi. To je všetko. Vráťte sa do východzej pozície a začnite znovu. Zhlboka sa nadýchneme, keď telo zdvíhame a úplne vydýchneme, keď ho ohneme dolu.
Na konci prvého týždňa bude priemerne zdatný človek pociťovať tento cvik ako obvzlášť obohacujúci. Keď zvládnete tento cvik, nechajte telo zo zdvihnutej pozície pomaly klesnúť až k bodu, keď sa bude takmer, ale nie úplne, dotýkať zeme.
Tieto cviky sú užitočné pri ztuhnutých svaloch a kĺboch a zlepšujú svalový tonus. Ale to nie je ich hlavný zmysel. Pravý úžitok z cvikov je v tom, že normalizujú rýchlosť našich energetických centier. Tieto centrá sa potom otáčajú rovnakou rýchlosťou ako u zdravého, silného dvadsaťpäťročného muža.“ „U takéhoto človeka,“ vysvetľoval ďalej plukovník, „sa všetky centrá otáčajú rovnakou rýchlosťou. U muža alebo ženy stredného veku sa niektorá z čakier točí inou rýchlosťou a tým je porušená ich harmonická spolupráca. Pomalšie spôsobujú, že časti tela ku ktorým patria, neplnia dobre svoje funkcie, rýchlejšie zase spôsobujú nervozitu a vyčerpanie. Výsledkom tohto disharmonického stavu je slabé zdravie, choroba a starnutie.“
Nedajme sa odradiť tým, že nedokážeme na začiatku tieto cviky cvičiť úplne perfektne alebo ich nedokážeme opakovať 21 krát. Potrebujeme však cvičiť každý deň, maximálne jeden deň v týždni si môžeme dovoliť vynechať. Najdôležitá je pravidelnosť, ako pri každej činnosti od ktorej očakávame pozitívny výsledok. Tak nech sa nám darí roztáčať energiu tým správnym smerom.
Peter Kelder & LUKO (foto) & Vlad F (No.5/6)