Skvelý život so správnymi ľuďmi

Z dobreho skvele Good to great 3Je možné budovať skvelú spoločnosť a zároveň si budovať skvelý osobný život?

ÁNO.

Líder spoločnosti Gillette Colman Mockler, ktorý sa najviac zaslúžil o prerod z dobrej spoločnosti na skvelú mal skvelý život. Colmanov život sa točil okolo jeho troch veľkých lások: rodiny, Harvardu a spoločnosti Gillette. Dokonca aj počas najťažšieho a najviac napätého obdobia Gillette, si Mockler vo svojom živote udržal závideniahodnú vyrovnanosť.

Nijako významne neznížil množstvo času, ktorý venoval svojej rodine, málokedy pracoval po nociach a cez víkendy. Rád zveľaďoval svoj dom, zháňal a opravoval veci okolo neho. Vždy si našiel čas na takýto spôsob relaxu. Udržiaval si svoj zvyk pravidelne navštevovať bohoslužby. Naďalej pokračoval vo svojej aktívnej práci v správnej rade Harvard College.

Ako sa to Mocklerovi podarilo dosiahnuť?

Nebolo to pre neho až také ťažké. Vždy sa vedel obklopiť správnymi ľuďmi a posunúť ich na správne miesto, takže nemusel v práci zostávať celé hodiny alebo pracovať dlho do noci. Bol to človek, ktorý strávil takmer všetok svoj čas s ľuďmi, ktorí ho mali radi, ktorí mali radi to, čo robili, a ktorí sa mali radi navzájom – či už v zamestnaní, doma, v charitatívnej práci, kdekoľvek.“

Na výkonných tímoch good-to-great spoločností je niečo čo sa naozaj nedá opísať, ale čo ich jednoznačne odlišuje od iných tímov.  Keď rozprávajú o svojej práci vyzerá to tak, ako keby rozprávali o nejakom milostnom romániku. Nechcú to porovnávať s manželstvom, ale je to vášnivý románik ich života.

Z členov good-to-great tímov sa väčšinou stanú priatelia a zostanú nimi po celý život. V mnohých prípadoch sú v úzkom kontakte celé roky alebo desiatky rokov, aj keď už spolu nepracujú. Napriek tomu, že to boli naozaj ťažké časy s náročnými úlohami, títo ľudia mali z toho potešenie! Ich spoločné zážitky ich viedli ďalej než iba k vzájomnej úcte (ktorú samozrejme mali) a prerástli do trvalého priateľstva.

Pridŕžanie sa myšlienky „najprv kto“ je možno najtesnejším spojením medzi skvelou spoločnosťou a skvelým životom. Pretože  bez ohľadu na to, čo dosiahneme, ak nestrávime drvivú väčšinu svojho života s ľuďmi, ktorých máme radi a ktorých si vážime, nemôžeme viesť skvelý život.

Ak však väčšinu svojho života strávime s ľuďmi, ktorých máme radi a ktorých si vážime – s ľuďmi, s ktorými radi naskočíme do autobusu a ktorí nás nikdy nesklamú – potom nás takmer určite čaká skvelý život, a vôbec nezáleží na tom, kam sa v tom autobuse vezieme.

3. budovanie 3

Good-to-great spoločnosti možno pôsobia ako miesta, v ktorých je náročné pracovať – a naozaj to tak je. Kto na to nemá, pravdepodobne dlho nevydrží. Ale nie sú to kultúry bezohľadnosti, sú to kultúry dôslednosti.

Ako byť dôsledný?

 

 1. Ak máte pochybnosti, nenajímajte – pokračujte v hľadaní.

Walter Bruckart viceprezident Cirkuit City vymenoval päť najhlavnejších faktorov, ktoré prispeli k prechodu od priemernosti k výnimočnosti:

 „Číslo jeden sú ľudia. Číslo dva sú ľudia. Číslo tri sú ľudia. Číslo štyri sú ľudia. Číslo päť sú ľudia. Obrovskú časť nášho prerodu možno prisúdiť našej disciplinovanosti pri výbere správnych ľudí.


2. Keď viete, že potrebujete zmeniť ľudí, konajte.

Najlepší ľudia nepotrebujú byť riadení. Usmerňovaní, učení, vedení – to áno. Ale nie prísne riadení.

Nechať nesprávnych ľudí potĺkať sa vo firme je nespravodlivé voči všetkým správnym ľuďom, keďže nevyhnutne musia vykrývať ich nedostatky. Čo je horšie, môže to vyvolať odchod tých najlepších ľudí.

„Dôležitá je tiež ďalšia súvislosť. Namiesto prepúšťania čestných a schopných ľudí, ktorí nepodávajú dobré výkony, je dôležité pokúsiť sa presunúť ich raz alebo dokonca dvakrát či trikrát na iné pozície, kde by sa mohli naplno rozvinúť.“ (Alan Wurtzel)

Môže trvať určitý čas, kým budete s istotou vedieť či je niekto iba na nesprávnom mieste.

Ako však viete, že to už viete? Môžu pomôcť dve kľúčové otázky:

– Ak by ste mali rozhodnúť o prijatí danej osoby do zamestnania (a nie o tom, či by táto osoba mala vystúpiť z autobusu), prijali by ste ju znovu?

– Ak by vám táto osoba prišla povedať, že odchádza, aby využila novú vzrušujúcu príležitosť, pocítili by ste hrozné sklamanie alebo by ste tajne cítili úľavu?

 

3. Nasaďte svojich najlepších na vaše najväčšie príležitosti, nie na najväčšie problémy.

 

Člen riadiaceho tímu 5. úrovne nesúhlasí slepo s autoritou a sám je silným lídrom natoľko ambicióznym a talentovaným, že svoje vlastné „ihrisko“ zmení na jedno z najlepších na svete. Napriek tomu musí mať každý člen tímu zároveň schopnosť zapojiť túto silu do všetkého, čo je potrebné urobiť na to, aby sa spoločnosť stala skvelou.

 

Jim Collins & LUKO (foto) & Vlad F

z knihy: Z dobrého, skvelé – Good to great (No.3/10 – 2/2)

 

Ukáž
Schovaj