Domáca úloha, ktorá ma očarila

Vaše hodnoty sú to, čomu veríte, že je dôležité. Poznať svoje hodnoty je veľmi podstatné, pre tých, ktorí chcú vybudovať  a riadiť tím ľudí. Ale aj pre tých, ktorí sa zamýšľajú nad prácou, ktorú práve teraz robia.

Možno máte pocit, že medzi vašimi hodnotami a tým čo robíte, je rozpor. Možno, že práca je tá pravá, ale nevyhovuje vám situácia vo firme. Keď zistíte, že sa vaše hodnoty krížia so samotnou prácou, je potrebné spraviť všetko preto, aby ste to mohli zmeniť.

Domaca_uloha_Pixabay_emiliox-fee

Ako som ja spoznal svoje hodnoty? Myslím, že som o nich veľmi dobre vedel, ale toto mi pomohlo lepšie ich definovať, pomenovať a najmä si ich pripomenúť. A bol to naozaj silný zážitok.

Všetko sa to začalo romanticky, nočným horúcim kúpeľom s levanduľou a čiernym Pu Erhom položeným na okraji vane. Po desiatich minútach adaptácie na teplo, začala ceruzka v mojej ruke vypracovávať „domácu úlohu“: SPOZNAJ SVOJE HODNOTY. Prepisujem tu zadanie, aby ste sa mohli tiež zabaviť tak, ako ja. Odporúčam.

  1. Napíšte mená všetkých ľudí, ktorých najviac obdivujete, najmenej dvadsaťpäť. Vrátane kamarátov, rodiny, politických vodcov, spisovateľov, športovcov, živých či mŕtvych umelcov, fiktívne postavy z filmu a pod.
  2. Pozrite si svoj zoznam ešte raz a ku každému menu dopíšte vlastnosti, pre ktoré danú osobu obdivujete.
  3. Ak to máte, ešte raz si všetko prečítajte a porozmýšľajte o tom, čo na druhých obdivujete. Určite objavíte niekoľko vlastností, ktoré budú podobné a budú sa stále opakovať. Tieto kvality zodpovedajú vašim hodnotám: VAŠE HODNOTY SÚ KVALITY, KTORÉ VÁS ZAUJALI U ĽUDÍ, KTORÝCH OBDIVUJETE.

Vo vani asi pôsobila nejaká mágia. Dokonalý zážitok. Ešte raz vám vrelo odporúčam takýto ponor do minulosti. Skúste tiež uvoľniť kotvu a vyplávať, ako by povedal klasik, na „cestu do hlbín študentovej duše“. Ešte dnes zostávam očarený, nemôžem sa v práci sústrediť, myslím na všetky tie osoby a nové sa neustále vynárajú.

Len kvôli tej srande, toto sú vypotené mená z mojej duše:

S. Jobs, T. Robbins, J. Nazaretský, Siddhártha G. Buddha, mamina, Janka, otec, A. Warhol, V. van Gogh, J. Morrison, J. Lennon, T. Hajzler, B. Jobus, M. Láber, T. Baťa, R. T. Kiyosaki, František z Assisi, Gandalf, Aragorn, Admirál J. T. Kirk, V. Dzurila, W. Gretzky, M. Slobodník, R. Nomad Jakubek, D. Carnegie, N. Hill, R. Semler, CH. Froome, P. Sagan, H. Murakami, J. Dušek, J. Hipš, P. Krištofovič, Bono, E. Weder, (H.Ford) …

Majte sa krásne.

Vlad F

Foto: Pixabay - emiliox
Ukáž
Schovaj