Držíme pôst, pretože si želáme byť zdraví

mesacMesiac v nove a vo fáze splnu, sú najvhodnejšie aby sme si spravili vnútornú očistu tela prostredníctvom pôstu alebo hladovkou.

 

Pri pôste odborníci odporúčajú jesť podľa možností iba jeden druh potravy. Mali by sme piť bylinkové čaje a stopercentné, najlepšie čerstvé, zeleninové alebo ovocné šťavy. Keď si zvykneme, nie je náročné dodžiavať tento rituál a naše tráviace orgány sa nám poďakujú, lebo majú menej práce. Ušetrenú energiu telo použije na regeneráciu a na zbavovanie sa škodlivých látok.

 

Dodržiavať hladovku je omnoho náročnejšie. Mnohí však tvrdia,
že výsledky sú pre naše telo výraznejšie. Pri hladovke dvadsaťštyri hodín nejeme. Celý deň pijeme iba vodu. Je to trošku extrém, preto počúvajme svoj organizmus a podľa toho sa rozhodujme, či budeme praktikovať pravidelnú očistu prostredníctvom pôstu alebo dvadsaťštyrihodinovou hladovkou.

 

Ja zjem počas takéhoto dňa trochu čerstvej mrkvy a jabĺčka, vypijem niekoľko šálok čaju a večer si dám misku zeleninovej polievky. Viem, nie je to žiaden extra pôst a ani dokonca neviem, či by to vyhovovalo niektorým očistným pravidlám. Mne to však pomáha. Na druhý deň ráno je moje brucho ploché, žalúdok stiahnutý, celkovo sa cítim ľahší, čistejší a mám viac energie. Takéto zistenie je podľa môjho názoru to najdôležitejšie pri očistných kúrach.

 

Budha predtým, ako dosiahol osvietenie, sa postil podľa zvyku hinduistických svätcov. V Indii je pôst prejavom sebazaprenia. Moslimovia majú mesiac pôstu počas ramadánu a judaizmus má napríklad židovský pôstny deň Tiša be-av alebo pôst prvorodených. Kresťania sa postia vždy pred významnými sviatkami. Pôstne obdobie, v rímskokatolíckej cirkvi, začína Popolcovou stredou a končí Veľkým piatkom. Východné cirkvi majú počas roka štyri pôstne obdobia a okrem toho pôst dodržiavajú najmä v stredy a piatky. …

 

Počas pôstu sa dobrovoľne zriekame toho, čo máme radi. Mnohokrát si odriekame nielen jedlo, ale aj iné pôžitky. Všetko to závisí iba na našom rozhodnutí a preto si myslím, že pôst by nemal byť motivovaný iba nábožensky. Hlavný dôvod prečo by sme sa mali pravidelne praktikovať rituál pôstnych dní, by mal byť ten, že si pre seba z celého srdca želáme zdravie a vitalitu.

Majte sa krásne, robme čo chceme – nič nemusíme a ak chceme, môžeme spraviť niečo málo aj pre svoje zdravie a dlhovekosť.

Vlad F

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ukáž
Schovaj