Ulica, bola pre mňa najťažšia obchodná škola

5-11 Co mate vedetPretože som si uvedomil, že príčinou otcovho neúspechu bol nedostatok komunikačných schopností, požiadal som o prácu predajcu v spoločnosti IBM a Xerox. Zaujímal ma skôr ich tréning než výplata. Bohatý otec mi povedal, že ak chcem byť podnikateľom, musím sa naučiť komunikovať.

Dva roky som bol najhorším predajcom z celého tímu.

Keď už ma chceli prepustiť, zavolal som bohatému otcovi a dohodol som si s ním stretnutie

„Koľko robíš nedohodnutých obchodných návštev denne?“ spýtal sa ma.

„Tri až štyri,“ odpovedal som. „Väčšinu dňa som v kancelárii alebo sa schovávam v nejakej kaviarni a dodávam si odvahu k ďalšej návšteve. Neznášam, keď som odmietnutý.“

„ Nepoznám nikoho kto by bol rád odmietnutý,“ povedal bohatý otec. „Poznám však ľudí, ktorí sa naučili prekonávať strach z odmietnutia.

„Tak čo mám robiť, aby som prestal byť neúspešný?“ spýtal som sa.

„Si uprostred učebného procesu, ktorý vyžaduje, aby si robil chyby a učil sa z nich. Alebo môžeš prestať a proces ťa vypľuvne.“

Uvedomil som si, že ak chcem prejsť učebným procesom rýchlejšie, musím byť ochotný robiť chyby rýchlejšie. Zobral som si otcovu radu k srdcu a  klopal som na jedny dvere za druhými. Napriek tomu som sa nikdy nedostal k ľuďom, s ktorými som chcel hovoriť. Opäť som zavolal bohatému otcovi, ktorý sa zasmial a povedal:

„Drž si svoje denné zamestnanie a nájdi si nejaké predávanie po večeroch. Ale nájdi si niečo, čo ti pomôže chybovať rýchlejšie.“

To sa mi samozrejme nepáčilo, pretože som nechcel pracovať večer. Bol som slobodný a chcel som sa baviť. Bohatý otec vypočul moje sťažnosti a potom sa spýtal:

„Ako veľmi sa chceš stať podnikateľom? Najdôležitejšou zručnosťou podnikateľa je schopnosť predávať. Pokiaľ sa to nenaučíš, budeš na tom lepšie, keď zostaneš zamestnancom. je to tvoj život, tvoja budúcnosť, tvoje rozhodnutie. Môžeš byť neúspešný dnes, alebo môžeš byť neúspešný neskôr.“

Našiel som si dobročinnú organizáciu a každý večer od siedmej do pol desiatej som zháňal peniaze. Odmietalo ma stále viac ľudí. Čím neúspešnejší som bol večer po telefóne, tým úspešnejší som bol počas dňa v Xeroxe. Po večeroch som síce pracoval zadarmo, ale môj príjem v Xeroxe sa začal zvyšovať. Tretí rok v Xeroxe som sa dostal medzi najlepších predajcov. Zarábal som veľa peňazí. Ako náhle som dosiahol vrchol, uvedomil som si, že musím ísť ďalej.

Obchodná škola ulice, bola pre mňa najťažšia. Veľakrát som čelil svojim najväčším obavám a najhlbším pochybnostiam. Meradlom úspechu na ulici nie sú jednotky a dvojky, avšak množstvo zarobených a prerobených peňazí. Zo sveta kde som mal peknú kanceláriu a pravidelný príjem a kde za mňa všetko platila firma, som vstúpil do sveta, kde som si všetko musel platil sám, vrátane spiniek na papier, cestovných nákladov aj výplat zamestnancov. Pokiaľ som bol v Xeroxe nemal som ani poňatia, aká nákladná je prevádzka biznisu. Aby sme znížili výdavky, celé prvé dva roky, sme si ja a ani moji partneri neplatili mzdy.

Úspešné biznisy budúcnosti budú založené na kooperácii a spolupráci.

Kombinácia prakticky vzdelaných a akademicky vzdelaných ľudí vám pomôže vybudovať úspešný biznis. Viac menej skutočným receptom na úspech sú tímoví hráči, ktorí držia tím pohromade. Spoločné znalosti a skúsenosti a spolupráca celého tímu potom urýchľujú rozvoj vášho biznisu.

 

Robert T.Kiyosaki & LUKO (foto) & Vlad F (No.5/11)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ukáž
Schovaj