Úspešný podnikateľ plánuje biznis najprv vo svojej hlave

uspesny podnikatelMôj Bohatý otec často hovoril: „Nauč sa budovať svoj vlastný biznis a najímať správnych ľudí.“ Radil mi, aby som sa stal podnikateľom. „Práca podnikateľa začína ešte pred založením biznisu.“

99% nových biznisov skrachuje počas desiatich rokov.

Prečo?

– Naše školy trénujú študentov, aby sa stali zamestnancami, ktorí hľadajú prácu, namiesto aby trénovali podnikateľov, ktorí vytvárajú biznisy a pracovné príležitosti.

– Mnohí podnikatelia si budujú vlastné zamestnanie. Stávajú sa osobami samostatne zárobkovo činnými, a nie majiteľmi biznisu.

– Mnohí podnikatelia pracujú viac hodín ako než ich zamestnanci a sú platení menej. Preto sa mnohí podnikatelia skoro vyčerpajú a biznis zatvoria.

– Mnohí podnikatelia začínajú bez praktických skúseností a bez peňazí….

Úlohou podnikateľa je naplánovať biznis tak, aby mohol rásť, zamestnávať veľa ľudí, poskytovať hodnoty zákazníkom a prinášať prosperitu všetkým, ktorí preňho pracujú. Úspešný podnikateľ plánuje biznis najprv vo svojej hlave.

Neúspechy vedú k úspechu. „Smoliari sa vzdávajú po prvom neúspechu. Skutočný podnikatelia robia chyby, kým nedosiahnu úspech.“ Povedal bohatý otec, ktorý tiež začínal ako samostatne zárobkovo činný podnikateľ v kvadrante S. Lenže vopred si naplánoval veľký biznis, ktorí mali viesť ľudia oveľa bystrejší a schopnejší ako on.

Napriek tomu, že som skrachoval, bohatý otec bol rád, že sa učím byť tvorivým podnikateľom. „Niektorí podnikatelia víťazia tým, že tvoria. Iní podnikatelia zarábajú tým, že kopírujú druhých.“ Tiež hovoril: „Najriskantnejšie je byť tvorivým podnikateľom alebo priekopníkom.“ Prečo je to najriskantnejšie? „Pretože byť tvorivým podnikateľom znamená byť novátorom. Kopírovať úspešný a zavedený produkt je ľahké. A nie je to také riskantné. Ak sa naučíš vymýšľať a tvoriť nové veci, budeš podnikateľom, ktorý vytvára nové hodnoty.“

Podnikateľom môže byť každý, podnikateľkou je aj opatrovateľka zo susedného domu, podnikateľom bol aj Henry Ford. Každý s trochou iniciatívy môže byť podnikateľom. Preto si nemyslite, že by podnikatelia boli lepší než ostatní ľudia. Byť podnikateľom nie je nič zvláštne. Otázkou je, na akej úrovni chcete hrať podnikateľskú hru.
Dnes keď už som starší, tak si už nerobím ilúzie, že by som sa mohol stať tak veľkým podnikateľom ako bol T. Edison, H. Ford, Steven Jobs alebo Walt Disney. Napriek tomu sa od nich môžem učiť.

A toto je prvá podnikateľská lekcia môjho bohatého otca: „Úspešný biznis musíte najskôr vytvoriť. Základom úspechu je dobrý plán.

Než dáte výpoveď v zamestnaní, mali by ste študovať životopisy podnikateľov a rôzne druhy biznisov, ktoré vytvorili. Tiež si môžete nájsť učiteľa, ktorý bol podnikateľom. Ľudia sa často pýtajú na rady ľudí, ktorí majú skúsenosti ako zamestnanci a nie ako podnikatelia. Držte sa svojho zamestnania a vo svojom voľnom čase začnite nejaký biznis. Aj keď vám váš biznis neprináša žiadny príjem, získate niečo omnoho dôležitejšieho – praktické skúsenosti. A naučíte sa veľa nielen o biznise, ale aj o sebe.

Robert T.Kiyosaki & LUKO (foto) & Vlad F (No.2/11)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ukáž
Schovaj