Ako zabezpečiť aby ľudia v práci prežívali pocit slobody a šťastie?

Ak pracujete v open space tak ste vyrušení približne každých 11 minút. Štúdie preukázali, že kvôli open space kanceláriám máte obmedzenú schopnosť myslieť kreatívne a konštruktívne. A prácu si potom nosíte domov, tak ako my v slobodnej open space kancelárii v Trenčíne.

Štúdia Human spaces „vyskúmala“, že v regióne EMEA (Európa, Stredný východ a Afrika) 55% zamestnancov nemá v práci žiadnu zeleň, 42% nemá denné svetlo a 22% chýba ku koncentrácii v práci ticho. Forbes spravil prieskum a zistil, že tretina ľudí sa radšej vzdá časti svojho príjmu kvôli šťastiu. Viac ako peniaze navyše, by chceli krajšie prostredie a prežívať šťastie v práci.

Spokojní zamestnanci pracujú v zdravých kanceláriách, hovorí Business Leaders Forum a pýta sa: Ako zabezpečiť, aby sa ľudia v pracovných priestoroch mohli dobre sústrediť, nechorľaveli a mali pocit pohody?

Dobré otázky. Riešenie je jednoduché. Vychádza z odpovede na moju jedinú otázku, s ktorou podnikám už dve desaťročia: Ako zabezpečiť, aby boli ľudia v práci slobodní, aby dokázali aj v práci prežívať pocit slobody?

Pri letisku v Trenčíne, má svoj office internetový obchod JednoduchýŽivot.sk, v ktorom pracujem aj ja. V budove máme prenajaté 4 miestnosti. Napriek všetkým tvrdeniam a výskumom sme sa slobodne rozhodli, že budeme všetci spolu-pracovať v jednej kancelárii o rozlohe 34 metrov štvorcových. Keby Monika R. nebola na materskej dovolenke, tak sa dobrovoľne „tlačíme“ až ôsmi ľudia.

Sloboda, zodpovednosť a transparentnosť

Slobodná open space kancelária JednoduchýŽivot.sk

Približne tretinu svojho života trávime prácou a väčšina z nás ju trávi v interiéri. Pracovné prostredie má veľký význam a výrazný vplyv na fyzické a duševné zdravie. Samozrejme aj na motiváciu a výkon. Je absolútna pravda, že v našej kancelárii máme obmedzenú schopnosť sústrediť sa, myslieť kreatívne a konštruktívne. Často vidieť na ušiach slúchadlá a stáva sa, že prácu si nosíme domov.

Tak ako to robíme aby sme úspešne podnikali a dosahovali ciele? „Sloboda v práci“, nie zvyšovanie zisku,  je náš najdôležitejší cieľ. Sloboda = zodpovednosť je rovnica, ktorá veľmi pomáha v personálnych otázkach. Kto s nami vydržal spolu-pracovať dva roky ju pochopil a je jasné, že dokáže byť slobodný. Schopnosť prevziať individuálnu zodpovednosť je kľúčová.

Využívame skrátené úväzky a flexibilný pracovný čas, tak ako to každému v danom období roka vyhovuje. Keď ani DJské slúchadlá nepomáhajú a schopnosť koncentrácie sa blíži k nule máme k dispozícií, v prípade nepriaznivého počasia, „Ateliér ticha“. Môžeme si zabehať na páse, zatočiť pedálmi na cyklotrenažéry, ponaťahovať telo na karimatkách alebo si pomeditovať na gauči. Ak ani prestávky nepomáhajú, prichádza záchrana vo forme Home office – práca z domu.

Home office Vlad F

Transparentnosť je ďalšia „vlastnosť“, ktorá nám pomáha nielen pri rozhovoroch o mzdách, ale aj pri samostatnom rozhodovaní a udržuje atmosféru dôvery vo vzťahoch. Bez strachu z následkov poukazujeme na nedostatky, nahlas vyslovujeme svoje myšlienky. Vďaka hre s otvorenými kartami vieme aké sú náklady, príjmy či zisky. Toto všetko pomáha k životaschopnosti a k napredovaniu spoločnosti. Síce pomaly, ale isto. Bez chorobného stresu.

Nedokážem lepšie opísať Open space JednoduchýŽivot.sk, ako Martin M. Šimečka redaktor Denníka N – nezávislých novín. Nádherne vykreslil svoju redakciu, ako by maľoval atmosféru našej „Jednoduchej“ kancelárie:

„Viem písať len v absolútnom tichu, a preto neviem písať v redakcii. Ale ani keby vynašli dokonale odhlučnené slúchadlá, nevedel by som tam písať. Redakcia Denníka N je totiž príliš zaujímavé miesto, ktoré by som dokázal donekonečna pozorovať (namiesto písania).

Keby tam prišiel návštevník z ulice, možno by jeho mystérium vycítil, ale neporozumel by mu. Videl by len veľkú miestnosť s desiatkami ľudí sediacimi za počítačmi v relatívnom tichu. Keby zostal dlhšie, uvidel by, že z času na čas sa utvorí hlúčik, že sa niekto zodvihne s telefónom pri uchu a odchádza na chodbu, niekto sa zasa oblečie a vyrazí von do terénu, započul by, že z času na čas sa niekto zasmeje, alebo že odrazu niekto vykríkne a vzápätí sa rozbehne vzrušená debata naprieč celou miestnosťou.

Slobodná kancelária ako prírodný úkaz

Podobá sa to na zážitok, ktorý mám z pozorovania prírody. Sadnete si na okraj lesa pred lúkou a čakáte. Je ticho a nič sa nehýbe. Až odrazu niekde vykríkne sojka, z vrcholu stromu vyletí jastrab a zakrúži na nebi, neďaleko zašuchotá lístie (mohla to byť kuna) a keď čakáte dosť dlho, uvidíte stádo pochodujúcich diviakov alebo bežiacu srnu.

Príklad s prírodou používam zámerne, lebo redakcia Denníka N je čosi ako prírodný úkaz. Cítite jej vnútornú harmóniu a zároveň tvorivý chaos. Je to dôležitá kombinácia, bez ktorej sa nedá porozumieť pulzujúcemu svetu zmietanému chaosom udalostí, ktoré na prvý pohľad nedávajú žiadny zmysel.

Novinári-novinárky Denníka N sa každý deň pokúšajú tento zmysel a účel odhaliť a sú v tomto podľa môjho názoru najlepší na Slovensku. Možno si ešte spomínate na ich príbeh, keď pred troma rokmi založili tento denník preto,aby mohli svoju prácu, ktorú milujú s nezvyčajnou vášňou, robiť absolútne slobodne, keďže v pôvodnej redakcii túto záruku nezávislosti stratili…“

Čiže, ako prežívať šťastie v práci a mať krajšie prostredie? Ako dosiahnuť aby sa ľudia mohli dobre sústrediť, nechorľaveli a mali pocit pohody? Moja odpoveď pre zamestnancov a zamestnávateľov znie: Sloboda v práci. Ak budú ľudia slobodní, sami si všetko spravia. Prispôsobia veci tak aby ich práca bavila, aby boli spokojní, šťastní a zdraví.

Bojovníci za slobodu – spolu-pracovníci Goa Art s.r.o., FSGroup s.r.o. a JednoduchýŽivot.sk (2013)

Viem, že sloboda = zodpovednosť, nie je pre každého. Aj pre podnikateľov je náročné odpútať sa od ega, znovuobjaviť pokoru, opustiť mamonárske sny. Pre niekoho je ťažké začať dôverovať a prestať „merať“ ľudí podľa výkonu. Nie sme však stroje ale ani malé deti, ktoré treba strážiť.

Každý je jedinečná osobnosť, preto je dôležitý individuálny prístup. Dodnes sa toto všetko učím (aj na vlastných chybách), lebo o šťastie, zdravie a slobodu je potrebné sa neustále starať.

Majte sa krásne.
Vlad F

 

Foto: 1. Mimi Thian pre Unsplash, 4.Shridhar Gupta pre Unsplash, 2.3.5. archív Goa Art
Ukáž
Schovaj