Je múdre neustále mieriť ku hviezdam

Dnes som zabalil balík. Pocestuje nad oceánom, krížom krážom cez USA, mihne sa okolo Seattle a s „veľkým treskom“ (balík je označený ako krehký) dopadne v La Conner v P.O. boxe Toma Robbinsa.

Mal som veľkú chuť, okrem vlastnoručne napísaného dopisu, ktorý si môžete prečítať nižšie, poslať aj niečo iné čo by ho mohlo potešiť. Bio jablkový mušt s červenou repou  a bylinkovým čaj „Dlhý život“? Áno. On to pochopí.

Tom balik - 3. kópia

Pozdravujem Vás Tom.

Keď som tento rok opäť odchádzal do hôr oddýchnuť si a na niekoľko týždňov sa odstrihnúť od všadeprítomného konzumu, od môjho náročného života podnikateľa, tentokrát však nie do našich slovenských Tatier (najmenšie veľhory sveta), ale objavovať krásy Nepálu a tamojší život obyčajných ľudí, napísal som priateľom na svoj blog a Facebook okrem iného aj toto:

„… Vždy keď čítam Nota bene (pouličný časopis, ktorý predávajú bezdomovci alebo ľudia v núdzi a vďaka jeho predaju si legálne zarábajú ½ z každého predaného kusu, vydáva ho Občianske združenie Proti prúdu) tak som šťastný, aj keď mnohé články chutia ako texty Layna Staleyho z Alice in Chains. Sú to chvíle keď cítim celým svojim telom spriaznenosť a takzvanú spolupatričnosť k „bláznom“.

Odpadávam šťastím.  Ten pocit je podobný tomu, ako keď po nociach vo vani čítate vianočný darček, poslednú  knižku  Toma Robbinsa – Tibetský broskyňový koláč. Pred očami sa vám premietajú fantazijné obrázky jeho života a vy sa prichytávate pri tom ako sa priblblo usmievate a mylne sa domnievate, že je to váš životopis. Tak veľmi, veľmi veľa máte s Tomom spoločného. …“

Tom - kópia

Som Vám veľmi vďačný za všetky knihy, ktoré ste napísali. Veľmi šťastný, že na svojej životnej púti zakopol o „Parfém“ a „Atrakcie“, lebo od tej chvíle som chcel čítať a prežívať; a nie jeden krát, každú Vašu ďalšiu knižku.

Objavil som v nich spriaznenú dušu, ktorá dokáže nádherne vykresliť zdanlivo nepodstatné obrazy či situácie, ktorá dokáže vymyslieť nevymysliteľné. Avšak, čo bolo pre mňa asi najdôležitejšie? Hneď od prvého kontaktu pocit, že tá duša je slobodná, ako keby „bojovala za slobodu“. Možno, že aj vďaka Vám sa pre mňa „sloboda“ stala ústrednou témou môjho života. Nie možno, je to tak. 🙂

Ak mi napíšete, respektíve pošlete obsiahlejšie prerozprávanie starej povesti o Tibetskom broskyňovom koláči, budem rád. Ak nie, nevadí, som šťastný, že po toľkých rokoch odhodlávania (vďaka Vám, Vy ste to vyprovokovali) som napísal pár riadkov s veľkým ďakujem na konci.

Ďakujem Tom.

A aby som sa vrátil aj ku knihe, tak tu je stručné vysvetlenie:

„Tibetský broskyňový koláč je stredobodom (vlastne takým Svätým grálom) prastarej povesti, ktorá sa od nepamäti rozpráva na zenových seansách – niečo ako podobenstvo o tom, ako je múdre neustále mieriť ku hviezdam, a že je ešte múdrejšie zvesela prijať porážku, pokiaľ doletíme len na Mesiac.“

Vlad F

 

Tibetský broskvový koláč – Tom Robbins (2014)
 Z angličtiny do češtiny preložila Michala Marková pre vydavateľstvo Argo (2015) www.martinus.sk

tom-dopis

Ukáž
Schovaj