Každý, kto ju hľadá, ju tiež nájde

1. kunlum 2Majster Li Wang bol uznávaným umelcom, avšak jeho srdce ťažili roky osamelosti a sláva ho nechávala ľahostajným. Túžil po pokoji a harmónii, ktoré vo svojej záhrade prirodzene nachádzal.

Bez toho aby otvoril oči, sadol si na plochý kameň. Záhrada pomaly mizla, menila podobu a pretvárala sa na obraz jeho nádhernej usmievajúcej sa ženy TaiTai, ktorá mu bola inšpiráciou pri jej vytvorení. Náhle sa všetko začalo chvieť a TaiTai sa prepadla do hlbokej trhliny, ktorá sa medzi nimi pri Veľkom zemetrasení roztvorila. V nekonečnom smútku vybudoval za stenami svojho sídla túto tajnú svätyňu pre svoju lásku. Nikto iný než vrabce a ja, jeho sluha, ju nikdy neuvidel. Majster Li otvoril oči, aby zabránil bolestným spomienkam zaplavovať jeho myseľ.

Vypadalo to, že Majster LI Wang a ja nemáme nič spoločného, ale od toho Veľkého zemetrasenia sme spolu žili v dokonalej harmónii. Bol to veľmi vzdelaný muž s kráľovskou krvou. Prežil som síce Veľké zemetrasenie, ale nepamätal som si, čo sa vtedy stalo. Z počutia viem, že som zaklopal na dvere Majstra Li päť dní po zemetrasení, hladný, nahý a neschopný povedať svoje meno. Môj Majster mi začal hovoriť Yu.

Prípravy na našu cestu začali roky predtým, než sme opustili Guilin. Začali majstrovým vzrastajúcim nepokojom a tým, že mu začal pozvoľna šedivieť cop. Prestal myslieť na umenie. Znovu a znovu si stále dokola čítal sanskrtské príslovie, ktoré mu kedysi dávno venoval jeden jeho priateľ. Bola to nádherná rada týkajúca sa toho, ako nájsť lepší spôsob života. Bola to báseň nazvaná „Pozri sa na tento deň.“

Kunlun 1Jedného dňa si ma Majster zavolal do svojej záhrady a povedal:

„Yu, jeden starý Číňan povedal, že pokiaľ chceš byť šťastný jednu noc, opi sa; ak chceš byť šťastný mesiac, ožeň sa, a AK CHCEŠ BYŤ ŠŤASTNÝ DO KONCA SVOJHO ŽIVOTA, STAŇ SA ZÁHRADNÍKOM. Ja som spravil všetko, nie som však šťastný. Budha hovorí, že AK SA CHCEM ZBAVIŤ TRÁPENIA, MUSÍM SA ZBAVIŤ VŠETKÝCH PÚT. Táto sanskrtská báseň ma nabáda k tomu, aby som hľadal šťastie v dnešku, avšak moje srdce žije včerajškom a zajtrajškom. Nemôžem nájsť kľud, pokiaľ sa nestretnem so svojou dávno zosnulou ženou. Tak veľmi mi chýba…“

Jeho oči sa rozžiarili keď pokračoval:

„Podľa jednej starej legendy stojí niekde v strede Ázie hora tak vysoká, že siaha až do nebies. Keď sa človek dostane na jej vrchol, bude požehnaný všetkým, po čom túži. Je to Hora svetla – Kunlun. Verím, že každý, kto ju hľadá, ju tiež nájde. Moja žena TaiTai ku mne prišla v sne a povedala, že ma čaká na hore Kunlun.

 

Liisa Cay Pasila & LUKO (foto) & Vlad F

z knihy: Kunlun? (No.1/11)

 

Ukáž
Schovaj