Podobná vrana ako oni všetci

22. Vrana k vrane sadá„Vrana k vrane sadá.“ Povedal som si pri pohľade na titulnú stranu môjho najobľúbenejšieho a vlastne jediného časopisu, ktorý si už roky rokúce pravidelne kupujem. Z obálky sa na mňa usmievala neskrotná dievčina, pózujúca  so svojim invalidným vozíkom na velikánskom balvane v Austrálskej buši.
.

Takéto a dokonca ešte bizarnejšie úlety, ktoré sa „nedajú“ vymyslieť, vymýšľajú „Trabanťáci“ počas  svojej novej dobrodružnej cesty naprieč Austráliou a Tichomorím.  Je to ich ďalší kontinent, na ktorom si skúšajú hranice svojich možností.
.

Dana Přibáňa, Mareka Slobodníka a ich „žlté“ cestovateľské zážitky  sledujeme a podporujeme odkedy  ČT2 začala pravidelne vysielať ich cestu na „Koniec sveta“ cez celú Južnú Ameriku. Dokonca „bojovníci“ Ľuboško Beďač so svojou Andrejkou pomáhali v októbri 2014 organizovať Danovu prednášku v kine Hviezda v Trenčíne.
.

My ostatní, aby sme podporili ich ďalšiu cestu naprieč Austráliou, sme si nakúpili toľko  DVDčiek, magnetiek a rozprávkových knižiek, koľko nám dovoľoval obsah v peňaženke a dokonca niektorí „bojovníci“ im poslali peniažky priamo cez startovac.cz.
.

Tak ako Trabanťáci” tento rok zobrali na svoje ďaleké a nebezpečné cesty aj vozíčkarov, aby ukázali svetu, že všetko sa dá a všetko je možné uskutočniť pokiaľ sa naozaj chce, tak aj ja so svojimi spolu-pracovníkmi už viac ako tri roky pomáhame mnohým zdravotne postihnutým spolu-pracovníkom nájsť si prácu, ktorá im bude vyhovovať, ktorá im bude zábavou, a ktorú budú robiť s láskou. Lebo vieme, že tá najväčšia výzva nie je vonku, ale vo vnútri.
.

Veľmi sa mi páči to, čo robí a ako pomáha občianske združenie Proti prúdu, páči sa mi ich časopis NOTA BENE a v rámci svojich – našich možností ich rôznymi spôsobmi podporujeme. A keď si čítam ich časopis tak vidím ako oni „vracajú“ túto podporu tým, že píšu nielen o potrebe ochraňovať prírodu, o „zdravom“ spolunažívaní na našej zemi, ale píšu aj „reklamné“ články o „ne-celebritách“  o   „slobodných“ ľuďoch, ktorí žijú svoj život a idú za svojimi snami.

.

Tak ako aj v prípade Kristíny Madajovej, ktorá napriek hendikepu cestuje v Trabante po Austrálii a možno tým mnohým ľuďom narúša ich zakorenené, zaškatuľkované vnímanie toho, ako sa má správne žiť život.
.

Dnes už viem prečo podporujem občianske združenie Proti prúdu a prečo sa mi páči množstvo článkov v Nota bene, už viem prečo držím palce novinárovi a cestovateľovi Danovi Přibáňovi, ale aj „pankáčovi“ na motorke Marekovi Slobodníkovi, keď cestujú so „žltým cirkusom“ po svete. Pretože som podobná vrana ako oni všetci.
.

„Svet patrí tým, ktorí sa neposerú.“  (Dan Přibáň)

Majte sa krásne, pamätajme, že nič nemusíme a ak chceme zabávajme sa.

Vlad F

Ukáž
Schovaj